Realizovani projekti
Među brojnim naslovima koji su plod višedecenijske izdavačke djelatnosti Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu ističemo dva istraživačka projekta novijeg datuma:
- Monografsko izdanje Fakultet islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu 1977 – 2017., publikovano u povodu četrdesete godišnjice rada Fakulteta islamskih nauka;
- Publikacija Uloga vakufa u razvoju Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu
Oba rada su rezultat timskog i istraživačkog rada saradnika i profesora Fakulteta islamskih nauka koji na svojim stranicama bilježe najvažnije etape u historijskom hodu Fakulteta, najraritetnije rezultate u njegovom radu i ključnu ulogu bošnjačkoga naroda i uleme u kreiranju, utemeljenju i razvoju ove liderske visoke, islamske odgojno-obrazovne i naučnoistraživačke institucije na ovim prostorima.
U periodu koji je pred nama, kroz završnu fazu projekta Tendencije u tumačenju Šerijata u Bosni i Hercegovini kroz odgovore na postavljena pitanja u periodu 2010-2015, nadamo se da će Fakultet islamskih nauka dati poseban doprinos interpretativnoj islamskoj misli ovih prostora.
3. Radni stres kod bh. imama: stanje, uzroci i suočavanje
Među realiziranim naučnoistraživačkim projektima nastavnika i saradnika Fakulteta novijeg datuma ističe se Radni stres kod bosanskohercegovačkih imama: stanje, uzroci i suočavanje prof. dr. Aida Smajića.
Knjiag pod naslovom Radni stres kod bosanskohercegovačkih imama: stanje, uzroci i suočavanje, čiji je autor Aid Smajić, strukturiran je kroz sljedeće cjeline: Uvod, Metodologija, Rezultati i analiza, Zaključna razmatranja, Prilozi, Literatura. Na kraju rukopisa je prikazan indeks autora i indeks pojmova. U najširem smislu rukopis je posvećen fenomenu radnog stresa, pri čemu autor prikazujući rezultate istraživanja i oslanjajući se na dosadašnja saznanja iz ovog područja, sistematično i detaljno problematizuje fenomen radnog stresa kod bosanskohercegovačkih imama, ukazujući na različite faktore koji imaju značajnu ulogu u pojavi ovog psihološkog stanja.
Knjiga Radni stres kod bosanskohercegovačkih imama: stanje, uzroci i suočavanje obrađuje izuzetno važnu temu, a prezentirane informacije, rezultati istraživanja i smjernice za unapređenje psihosocijalne prilagodbe i kvalitete rada imama mogu biti višestruko korisne, kako osobama koje učestvuju direktno i indirektno u kreiranju radnog konteksta imama tako i svim znanstvenicima i stručnjacima koji kroz istraživanja i rad u praksi nastoje doprinijeti boljem razumijevanju radnog stresa i predložiti adekvatne prevencijske i intervencijske mjere. Sadržaj koji je u knjizi predstavljen i interpretiran, u skladu sa znanstvenim kriterijima, utemeljen je na dosadašnjim relevantnim teorijskim i empirijskim spoznajama. Posebno značajan doprinos ovog djela ogleda se u prikazu velikog broja rezultata koji su proizašli iz kompleksnog istraživanja te navođenju konkretnih smjernica i preporuka za praktične implikacije u radu sa imamima, a sve s ciljem prevencije stresa i unapređenje kvalitete obavljanja zahtjevnih radnih zadataka i savladavanja izazova koji se pred njih postavljaju. Iz psihološke perspektive ova istraživačka studija predstavlja značajno naučno djelo jer je još jednom empirijskim putem potvrđena značajnost detektovanja različitih faktora rizika i protektivnih faktora u kontekstu razmatranja radnog stresa. Ovo naučno djelo sadrži mnogo vrijednih informacija kada je u pitanju pojam radnog stresa, a dobiveni rezultati mogu biti značajno polazište za planiranje budućih istraživanja u ovom području i u osmišljavanju preventivnih i intervencijskih mjera kada je u pitanju pojava stresa na radnom mjestu imama, ali i u drugim radnim kontekstima.
(Iz recenzije prof. dr. Amele Dautbegović)
4. JAČANJE RETORIČKIH KOMPETENCIJA BUDUĆIH VJERSKIH LIDERA
Na putu jačanja retoričkih i prezentatorskih potencijala budućih vjerskih lidera i službenika, Fakultet islamskih nauka u Sarajevu zajedno sa partnerskom organizacijom Konrad Adenauer Shtiftung sa sjedištem u Sarajevu, od 2019. godine kontinuirano i uspješno realizira stručni i naučne seminare sa međunarodnim učešćem o temi Jačanje retoričkih kompetencija budućih vjerskih lidera.
Prisustvo vjerskih službenika i službenica u javnosti, njihovi maniri, ponašanje, retoričke sposobnosti i način na koji odašiljaju poruke, humanizira i kreira javne stavove, a običnom čovjeku daje jasne smjernice i olakšava svakodnevno suočavanje sa brojnim izazovima. Uz studente Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu na ovim stručnim seminarima učešće uzimaju i studenti Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Pravoslavnog bogoslovnog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči. Neke od tema koje se kroz predavanja i radionice univerzitetskih profesora i medijskih stručnjaka iz Bosne i Hercegovine i regije realiziraju tokom ovih seminara su:
Govor kao Božiji dar i umjeće javnog govora
Lijepa riječ je kao lijepo drvo…
Religijske poruke u javnosti – kako ih prenositi?
Uloga neverbalne komunikacije vjerskih lidera u susretu sa nereligijskom populacijom
Komuniciranje u crkvama i vjerskim zajednicama
Jačanje retoričkih sposobnosti vjerskih lidera kroz razvijanje svijesti o vlastitom jezičkom identitetu
Kako prenositi poruku vjere?
Poruke vjerskih lidera koje pamtim!
Kako pripremiti dobru vjersku poruku?
Za idejni koncept i uspješnu realizaciju ovog seminara zaduženi su prof. dr. Zehra Alispahić i prof. dr. Mustafa Hasani sa FIN UNSA i Azra Crnkić, projektna koordinatorica KAS Sarajevo.
5. Vjerovanje i teologija pred izazovima ideje uspostavljanja globalnog svjetskog poretka Katedra za akaid (dogmatiku), tesavvuf i uporedne religije
Projekt Katedre za Akaid (dogmatiku), tesavvuf i uporedne religije pod naslovom Vjerovanje i teologija pred izazovima ideje uspostavljanja globalnog svjetskog poretka, publiciran je u vidu knjige: Samir Beglerović, Adnan Silajdžić, Rešid Hafizović, Orhan Jašić, Bajram Dizdarević, Religija i teologija pred izazovima novog svjetskog poretka, Tuzla, OFF-SET, 2023.
6. Projekat EU COST CA 20107 Connecting Theory and Practical Issues of Migration and Religious Diversity
Doc. Dr. Dr. Orhan Jašić održao je predavanje u Beču na engleskom jeziku o temi “Muslim narratives on migration, theoretical approaches and challenges”. Predavanje je realizirano u okviru projekta EU ( COST CA 20107 Connecting Theory and Practical Issues of Migration and Religious Diversity) u kojemu participira ispred Bosne i Hercegovine i Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu. Predavanje je održano u okviru navedenog projekta i PhD Summer School “Religious and Non-Religious Narratives on Migration” na Univerzitetu u Beču u periodu od 12. do 16. jula 2023. godine.
7. Naučni skup: Trendovi u visokom obrazovanju i jačanju nastavne i naučno-istraživačke saradnje između Univerziteta u Sarajevu, Fakulteta islamskih nauka i Shenandoah univerziteta (SAD)
Slijedom javnog poziva za sufinansiranje naučnoistraživačkih/umjetničkoistraživačkih i istraživačkorazvojnih projekata i programa iz Budžeta Kantona Sarajevo za 2023. godinu u organizaciji Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, Fakultet islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu uz sufinansijsku podršku (program B.3) Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo organizirao je naučni skup (12–13.06.2023) pod nazivom
“Trendovi u visokom obrazovanju i jačanju nastavne i naučno-istraživačke saradnje između Univerziteta u Sarajevu, Fakulteta islamskih nauka i Shenandoah univerziteta (SAD)”
Naučni skup organiziran je na temelju prethodno uspostavljene akademske saradnje Univerziteta u Sarajevu, Fakulteta islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu i Univerziteta Shenandoah u Winchesteru (SAD) na projektu Jamal Barzinji. Tim povodom profesori Univerziteta Shenandoah, dr. Amy Sarch, prorektorica za nastavu, i dr. Jeff Coker, dekan Koledža umjetnosti i nauka i profesor historije, boravili su na Univerzitetu u Sarajevu (10–14. juni 2023) i učestvovali u realizaciji naučnog skupa.
Pomenuti naučni skup kao i radni sastanci u okviru Barzinji projekta u projekciji su imali nastavak jačanja nastavne i naučno-istraživačke saradnje između Univerziteta u Sarajevu, Fakulteta islamskih nauka i Univerziteta Shenandoah. Jačanje saradnje nastavljeno je u toku druge polovine 2023. godine kroz istraživačku nastavnu saradnju, potom učešće profesorice i studentice Fakulteta islamskih nauka na konferenciji koja je održana u oktobru 2023. godine na Shenandoah Univerzitetu. https://fin.unsa.ba/prof-dr-dina-sijamhodzic-nadarevic-i-studentica-aida-memic-na-konferenciji-na-shenandoh-univerzitetu-sad-govorile-o-ucescu-u-medjunarodnim-coil-projektima/
Zahvaljujemo se Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo na sufinansijskoj podršci organizacije naučnog događaja.
8. Obredna materijalna davanja: zekat, sadekatu-l-fitr i fidja kod bosanskohercegovačkih muslimana – razumijevanje i praksa
Podaci o voditeljima projekta: prof. dr. Mustafa Hasani i doc. dr. Senad Ćeman
Naučna oblast (prema klasifikaciji Frascatti), matična oblast: Humanističke nauke
Predmet rada/projekta odnosno istraživačke/naučne teme: Terensko istraživanje
Cilj projekta odnosno istraživačke/naučne teme: istražiti u kojoj mjeri su zastupljena obavezna obredna materijalna izdvajanja u praksi bosanskohercegovačkih muslimana
Kraći opis rada/projekta sa ključnim pojmovima: Mustafa Hasani i Senad Ćeman s u saradnji sa Vijećem muftija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini pripremili i realizirali studiju o obrednim davanjima muslimana a potom analizirali kako bosanskohercegovački muslimani danas teorijski razumijevaju i praktično izvršavaju ove islamske obaveze. Putem metoda ankete, obrade, analize i prijedloga ponuđen je uvid u stanje muslimanske doktrine i prakse u odnosu na trenutnu praksu tumačenja i primjene vjerskih normi muslimana naših krajeva. Odgovori na anketu su bili prikupljani u periodu 15.11.-16.12.2022. Anketirano je 895 ispitanika. Anketu čini 54 pitanja: 35 pitanja sa isključivo jednim odgovorom, 7 pitanja sa mogućnosti odabira više odgovora, 6 pitanja čiji je odgovor predstavljen skalom od 1-5, 6 pitanja koja su zahtijevala esejski odgovor/objašnjenje od ispitanika. Anketa je kreirana i distribuirana pomoću Google Forms aplikacije. Nakon zatvaranja ankete svi odgovori su pohranjeni na jednom mjestu i dostupni za analizu. Sadržaj ankete sa rezultatima učinjen je dostupnim Vijeću muftija i Uredu za zekat. Na osnovu prvobitnih rezultata ankete urađena je obrada i priprema podataka za korištenje u aplikaciji Google Data Studio. Online izvještaju sa sumiranim rezultatima za svako zasebno pitanje je moguće pristupiti (samo Vijeću muftija i Uredu za zekat) preko sljedećeg linka: https://datastudio.google.com/s/k1XW4fKLoZE. Kao poseban doprinos kreiranog online izvještaja sa rezultatima ankete izdvajamo mogućnost da se odgovori jednostavno grupišu prema kategorijama od interesa za istraživačka pitanja. Korištenjem filtera brzo i jednostavno se vrši odabir bilo koje kategorije na osnovu anketnih pitanja, a program automatski predstavlja rezultate samo za odabrane kategorije.
Rezultati projekta: Pouzdani rezultati sa terena o pitanju vjerskih materijalnih izdvajanja u korist vjerske zajednice. Dragocjeno iskustvo u istraživanju i sistematiziranju obrađenih informacija u oblasti obredoslovlja. Definiranje stava na osnovu relevantnih podataka o konkretnom pitanju.
Rezultati istraživanja su prezentirani članovima Vijeća muftija na 2. tematskoj sjednici Vijeća posvećenoj zekatu, sadekatul-fitru i kurbanu. Sjednica je održana u Brčkom 1. februara 2023. godine. Rezultati su također prezentirani 18. februara 2023. na dva predramazanska savjetovanja i to u: Zagrebu, u Islamskom centru Zagreb, u organizaciji Mešihata Islamske zajednice u Republici Hrvatskoj i u Ljubljani, u Muslimanskom kulturnom centru Ljubljana, u organizaciji Mešihata Islamske zajednice u Republici
Sloveniji.
Javnost je upoznata sa rezultatima projekta putem Sehurskog programa Radio Bira, te putem objavljenog rada voditelja projekta „Zekat i sadekatul fitr u praksi muslimana u Bosni i Hercegovini: prikaz dijela rezultata provedene ankete“ objavljenog u Novom Muallimu br. 94, str. 21-28.
(https://ilmijja.ba/ojs/index.php/casopis1/article/view/2021) U Zbornik radova Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu br. 27 uvršten je drugi rad voditelja projekta pod nazivom „Praksa izdvajanja zekata, sadekatul-fitra i fidje kod bosanskohercegovačkih muslimana – analiza sprovedenih ispitivanja.“
- Radioserijal edukativnih emisija o ibadatu: Fikhske teme – izazovi i odgovori
Serijal je realiziran kroz 28 live radio emisija koje su istraživale fikh islamskog obredoslovlja kroz dijalog sa stručnjacima i interakciju s publikom. Emisije su obrađivale širok spektar tema iz oblasti ibadeta, uključujući: Propise o obrednoj čistoći, Namaz i njegove vrste, Post i njegove specifičnosti, Zekat i sadaka, Hadž i umra te Savremene izazove u prakticiranju ibadeta.
Teme Serijala bile su sljedeće: Uvodna razmatranja o islamskom pravu i radio serijalu, Pregled pojave i nastanka islamskog prava (nastanak islamske pravne nauke, pojava mezhebe, primjena šerijatskog prava), Institucija fetve u savremenom svijetu s posebnim osvrtom na bh prilike, Propisi o obrednoj čistoći (taharet) (nečisto stanje – abdest, gusul i tejemmum),Propisi o obrednoj čistoći (taharet) kod žene (nečisto stanje – abdest, gusul i tejemmum), Propisi o odijevanju, namaskim vremenima, kibli i nijetu, Propisi o početnom tekbiru, stajanju i učenju u namazu, Propisi o rukuu, sedždi i sjedenju u namazu, Kultura ponašanja u džamiji (prispijevanje u džemat i prispijevanje u namaz), Namaski vadžibi i sehvi sedžda, Propisi i običaji o dženaz(smrtna bolest, opremanje mejita, dženaza-namaz, učenje na kaburu, sedmine, četeresnice, hatme), Propisi o džuma-namazu, bajram- namazu i nafilama, Propisi o postu (izvornost, utvrđivanje početka i kraja ramazana, osnovni propisi), Najčešće dileme o postu (prema rubrici Pitanja i odgovori), Propisi o kefaretu, sadekatu-l-fitru, fidji i itikafu, Propisi o zekatu (izvornost, vrste imovine, nisab, korisnici, Bejtul mal), Propisi o zekatu (praksa prikupljanja i distribucije zekata u IZ, anketa), Najčešće dileme o zekatu (prema rubrici Pitanja i odgovori), Propisi o Bejtu-l-malu, načinu prikupljanja i distribuciji zekata, Najčešće dileme o hadž (prema rubrici Pitanja i odgovori, Propisi o kurbanu, Intencije ibadeta u islamu, Propisi o abortusu i umjetnoj oplodnji, Propisi o transplantaciji organa i eutanaziji, Propisi o igrama na sreću, Propisi o vakufu, Propisi o hadžu i umri (osnovni propisi), Propisi o halal ishrani.
Svaka emisija je pružala priliku slušateljima da postave pitanja i dobiju odgovore od stručnjaka, čime se osigurala interaktivnost i neposredna komunikacija sa publikom.
Serijal je realizovan u formi dijaloških emisija, gdje su voditelj i gost vodili razgovor o odabranoj temi, uz uključivanje pitanja slušalaca. Emisije su emitovane uživo, što je omogućilo pravovremeno odgovaranje na aktuelna pitanja i dileme vjernika.
Serijal je znatno doprinio povećanju svijesti o fikhu kroz angažovane diskusije između nastavnika fikha i slušatelja. Korištenjem raznovrsnih medijskih platformi i digitalnih kanala, informacije o fikhu postale su dostupnije široj publici, što je omogućilo lakši pristup i bolje razumijevanje složenih obrednih praksi. Time je povećana svijest o ulozi i značaju fikha u životu vjernika.
Uz pomoć temeljito pripremljenih i realiziranih emisija, slušatelji su stekli dublje razumijevanje islamskih obrednih praksi kroz konkretna pitanja i odgovore u realnom vremenu, razriješili brojne dileme i unaprijedili prakticiranje ibadeta u skladu s islamskim propisima. Na taj način postignuto je bolje razumijevanje islamskih praksi među vjernicima.
Kroz interaktivni format emisija i postemisijske ankete, projekt je omogućio detaljno istraživanje i analizu percepcija fikha među slušateljima. Ova istraživanja pružila su vrijedne uvide u razumijevanje i prihvatanje fikhske prakse u kontekstu Bosne i Hercegovine, Evrope i šire muslimanske zajednice. Dobijeni rezultati korišteni su za daljnje usmjeravanje edukativnih inicijativa i prilagodbu sadržaja, kako bi se što efektivnije odgovorilo na potrebe i pitanja slušateljstva. Na taj način dodatno je istražena percepcija fikha kod vjernika.
Pored redovnog emitovanja na Radiju BIR, emisije su bile dostupne i putem Facebook stranice Radija BIR, što je omogućilo širu dostupnost sadržaja i interakciju sa širom publikom. Ova multimedijalna dostupnost doprinijela je većem dosegu i angažmanu slušalaca. Emisije su u prosjeku na facebooku imale oko 4 hiljade pregleda, što je dobar pokazatelj o zaintresovanosti publike za ovakav jedan sadržaj.
Ovi rezultati ne samo da su potvrdili uspjeh projekta u pogledu edukacije i širenja znanja, već su i značajno doprinijeli dugoročnom cilju institucionalnog jačanja tumačenja i prakticiranja islama, osiguravši da svaki aspekt ibadeta bude razumljiv, dostupan i primjenjiv u svakodnevnom životu vjernika.
Radioserijal “Fikhske teme – izazovi i odgovori” uspješno je ispunio svoje ciljeve, pružajući kvalitetan edukativni sadržaj i odgovore na aktuelna pitanja vjernika. Preporučuje se nastavak ovog projekta u budućim sezonama, uz mogućnost proširenja tematskog okvira i uključivanja dodatnih medijskih platformi za još veći doseg i interakciju sa publikom.
Katedre za šerijatsko pravo (fikh)
STRUČNE SLUŽBE
KONTAKT
Fax: + 387 33 251 044
Tel: + 387 33 251 011
+ 387 33 251 000
Mail: sekretar@fin.unsa.ba
© Univerzitet u Sarajevu - Fakultet islamskih nauka, Ćemerlina 54, 71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina | Telefon: + 387 33 251 011 | Fax: + 387 33 251 044