1.jpg - Muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus na dvodnevnom skupu

Muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus učestvovao je na dvodnevnom skupu pod nazivom “Poziv na mir”, zajedničkoj inicijativi Religija za mir i Alijanse civilizacija Ujedinjenih nacija u Gerniki.

Povod održavanja ove konferencije, kojoj su prisustvovali učesnici iz 77 zemalja, jeste obilježavanje 88 godina od nacističkog bombardovanja Gernike.

Na prvoj sesiji o temi “Međureligijski dijalog: Uloga vjerskih vođa i vjerskih aktera u podsticanju poziva na mir, međusobno poštovanje i razumijevanje” izlaganja su imali: muftija sarajevski i kopredsjedavajući Religije za mir prof. dr. Nedžad Grabus, muftija Kavkaza i predsjedavajući Vijeća muslimana Kavkaza šejhul-islam Allahašukur Pašazade, dr. Francis Kuria, generalni sekretar Religija za mir, dr. Joseba Segura Etxezarraga, biskup Bilbaa, Kosho Niwano, komoderator Religije za mir, Dalia Levinsohn, predsjednica Vijeća Jevrejske zajednice Barselone i članica Upravnog odbora Religija za mir Španije – GTER i Nihal Saad, direktorica Saveza civilizacija Ujedinjenih nacija UNAOC.

– U ovom historijskom mjestu molimo se za mir i zajedno dižemo svoj glas da se okončaju ratovi i očuva ljudsko dostojanstvo uspostavljanjem mira i poštivanjem međunarodnog prava – kazao je muftija Grabus u svom obraćanju, ističući da mu je posebna čast biti na ovom skupu u društvu vjerskih lidera iz cijelog svijeta.

Podsjetio je da postoje mjesta na svijetu koja su obilježena i patnjom, te naglasio da takva mjesta nadilaze svoje geografske granice. Istakao je da upravo ovakva mjesta, između ostalog, povezuju svijet u nastojanju da se odupremo zlu, nasilju i nepravdi.

– Mjesta poput Gernike, Sarajeva, Hirošime, Gaze nisu samo geografski pojmovi, ta mjesta nose simboličku snagu koja upozorava na ljudsku prirodu kojom je sklon nasilju –rekao je muftija Grabus.

3.jpg - Muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus na dvodnevnom skupu
Muftija dr. Nedžad Grabus

Muftija je podsjetio na učenja Kur'ana i Starog zavjeta, gdje se kroz priču o Kabilu i Habilu jasno govori o ljudskoj prirodi i sklonosti nasilju. Naglasio je da tekstovi ne ističu Kabillovu vjeru, već njegov čin, podsjećajući da su svi ljudi potomci Adema i da je život svakog čovjeka svet.

Ukazao je na zlatno monoteističko pravilo o vrijednosti svakog ljudskog života, te upozorio da, uprkos tim temeljnim učenjima, svijet i danas svjedoči neprekidnim sukobima.

– Kada vjera postane ideologija ili opravdanje zločinima onda je to grijeh protiv same vjere – poručio je muftija Grabus.

Muftija Grabus je podsjetio da je u međureligijskom dijalogu ključno saglasiti se o temeljnim principima: svetosti ljudskog života, poštivanju različitih puteva koji vode Bogu, te o etičkim vrijednostima koje čine život dostojanstvenim.

Naglasio je da su ljudsko dostojanstvo i dignitet univerzalne vrijednosti koje svi trebamo čuvati i razvijati. Pojasnio je da islamsko vjerovanje uči kako je Allah, dž.š., izvor mira, da je On Mir i da mir dolazi od Njega, te istakao važnost razvijanja odnosa među ljudima koji će širiti mir.

Dodao je da međuvjerski dijalog otvara puteve saradnje i ohrabruje ljude da se zajednički bore protiv nasilja i zločina, te zalažu za pravičnost, istinu, pomirenje i očuvanje ljudskog dostojanstva.

U svome izlaganju muftija je podsjetio da su Ujedinjene nacije osnovane s ciljem jačanja mira i sigurnosti među državama i svim ljudima u svijetu.

4.jpg - Muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus na dvodnevnom skupu

Spomenuo je da isti cilj slijedi i organizacija “Religije za mir” (Religions for Peace), nastojeći osnažiti mir i sigurnost među ljudima različitih vjera i kultura.

Naglasio je da je uloga vjerskih vođa u tom procesu izuzetno važna. Istakao je da primjeri vjerskih lidera, bilo na lokalnom bilo na globalnom nivou, koji promiču mir i rade za dobrobit zajednice, inspirišu ljude da se i sami zalažu za mir i međusobno razumijevanje.

Kazao je da vjerski lideri u podijeljenim zajednicama mogu djelovati kao pomiritelji i pomagati u liječenju rana koje su nastale uslijed nepovjerenja i sukoba.

– Posebno je potrebno djelovati sa marginaliziranim grupama i biti inkluzivan za one koji su odbačeni. U većinskim zajednicama lideri su pozvani pružiti podršku manjinama i zajednicama koje su deprivilegirane – rekao je muftija Grabus.

On je ovom prilikom prisutne učesnike Konferencije podsjetio i na historijsku činjenicu da je Sarajevo u 16. stoljeću primio prognane Jevreje iz Španije, koji su u Sarajevu sagradili repliku sinagoge iz Toleda.

Muftija je podsjetio da je Sarajevo postalo mjesto susreta različitih religija i kultura.

Naglasio je važnost trajnog podsjećanja na činjenicu da najduža opsada u savremenoj historiji, tokom koje je Sarajevo bilo pod opsadom 1425 dana, ne smije biti zaboravljena.

Istakao je da je Sarajevo bilo uništavano, granatirano i izgladnjivano, ali da nije pokleklo niti se predalo. Još važnije, kazao je, Sarajevo nije pristalo na osvetu, ostajući vjerno svojim humanističkim i univerzalnim vrijednostima.

– Sarajevo je sačuvalo globalnu prepoznatljivost s uvažavanjem različitosti i poštivanjem sakralnih objekata svih religija, džamija, katoličkih i pravoslavnih crkava i jevrejskih sinagoga. Zahvalni smo Bogu da danas živimo u miru – poručio je muftija Grabus.

Posebno je naglasio da  mir nije stanje koje se podrazumijeva, i da se za njega uvijek moramo boriti i nastojati ga čuvati.

2.jpg - Muftija sarajevski prof. dr. Nedžad Grabus na dvodnevnom skupu

– U ulozi vjerskih lidera moramo upozoravati političare i pozivati ih da se bore za mir i da zaustave ratove, poštuju međunarodno pravo i rezolucije koje sprečavaju zločine i genocid. Uvjereni smo da je ova inicijativa UN Alliance for Civilisations and Religions for Peace snažna poruka svim liderima da na trenutak razmisle o tome ima li smisla uništavati ljudske živote – kazao je muftija Grabus.

Muftija Grabus je podsjetio prisutne da ove godine obilježavamo 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, te da su Ujedinjeni narodi prošle godine usvojili rezoluciju kojom se 11. juli proglašava danom sjećanja na genocid u Srebrenici, čime je međunarodna zajednica priznala težinu tog zločina.

Naglasio je da nas ovakva sjećanja opominju da zlo nikada ne miruje i da borba protiv njega mora biti stalna i dosljedna.

– Postoji puno primjera izgradnje povjerenja među vjerskim liderima. Uspostavljanje Međureligijskog vijeća u Bosni i Hercegovini uz pomoć Religions for Peace doprinijelo je snaženju povjerenja među vjernicima i pripadnicima različitih religija. Ovaj skup u Gerniki šalje snažnu poruku: Mi smo za mir u svijetu, religije i vjerske vođe će raditi na snaženju i uspostavljanju mira i sigurnosti – poručio je na kraju muftija Grabus.

(Preporod.info)