U petak, 14. februara, Univerzitet u Sarajevu – Fakultet islamskih nauka ugostio je dr. Yaquba Chaudharya. Dr. Chaudhary govorio je o temi “Islam i veliki jezički modeli kao pravni, etički i religijski kompjuterski artefakti”. Uvodničar i moderator ovoga programa bio je prof. dr. Ahmet Alibašić, prodekan za nastavu.

Tokom seminara, prisutni su imali priliku da se upoznaju sa značajem velikih jezičkih modela (LLM), temeljnih modela i generativne umjetne inteligencije iz islamske perspektive zasnovane na tome da se ove tehnologije pozicioniraju u digitalnim okruženjima kao posrednici interakcije čovjeka i kompjutera, i to na načine koji će utjecati na vjerska učenja kao suštinske izvore smjernica.  Također, razmotreno je i nekoliko problema i ograničenja svojstvenih temeljnim modelima, koji problematiziraju njihovu upotrebu kao etičkih, moralnih, pravnih i religijskih kompjuterskih artefakata, kako u smislu izvlačenja i učenja etičkih i moralnih principa, tako i u smislu pružanja etičkih, moralnih i vjerskih smjernica. Seminar je bio prilika i da se razmotri nekoliko faktora koji se odnose na tehnički, historijski i sadašnji kontekst istraživanja umjetne inteligencije i LLM-a koji bi trebao pokrenuti pitanja o njihovoj potencijalnoj upotrebi u širenju vjerskih smjernica i učenja u islamskom kontekstu.

Dr. Yaqub Chaudhary je gostujući istraživač u Leverhulme centru za budućnost inteligencije na Institutu za tehnologiju i čovječanstvo Univerziteta u Kembridžu. Njegovo istraživanje se fokusira na umjetnu inteligenciju, kognitivnu nauku i neuronauku vezanu za islamske koncepte uma, inteligencije, ljudskog rasuđivanja, spoznaje, znanja i prirode percepcije i svijesti. Dr. Chaudhary je magistrirao inženjering i doktorirao fiziku na Imperial Collegeu u Londonu. Kasnije je stekao stipendiju na Cambridge Muslim Collegeu gdje je započeo filozofska, teološka i metafizička istraživanja o prirodi umjetne inteligencije i digitalnih tehnologija. Pisao je o islamu i vještačkoj inteligenciji, upotrebi vještačke inteligencije u ekološkim naukama i istraživanju klimatskih promena, metafizici vještačke inteligencije, te o novim tehnologijama kao što je filozofija proširene stvarnosti.