
U Medresi „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ u Cazinu održana je svečanost povodom 158. godišnjice formiranja Cazinske medrese i 32. godišnjice njenog reaktiviranja, kada je dobila naziv koji i danas nosi. Ovaj dan u Medresi je ustanovljen i kao Dan vakifa, kada se svake godine na prigodan način izražava zahvalnost svim dobrotvorima koji na razne načine pomažu rad ove odgojno-obrazovne ustanove.
Na svečanosti su se obratili zamjenik reisul-uleme prof. dr. Enes-ef. Ljevaković, muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, direktor Medrese prof. Zuhdija Handanović, direktor škole “Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi” Ahmet Koç te premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić. Pored njih, svečanosti su prisustvovali i rektor Univerziteta u Bihaću prof. dr. Atif Hodžić, predsjedavajući Skupštine USK Zikrija Duraković, načelnik Općine Bužim Mersudin Nanić, voditelj Odjela za visoko obrazovanje Rijaseta IZ u BiH dr. Ekrem Tucaković, dekan Fakulteta islamskih nauka prof. dr. Mustafa Hasani, dekan Islamskog pedagoškog fakulteta u Bihaću prof. dr. Izet Terzić, kao i brojni vakifi i prijatelji Medrese.
U svom obraćanju zamjenik reisul-uleme prof. dr. Enes-ef. Ljevaković govorio je o značaju rada i uspjeha Cazinske medrese, istakavši njen pozitivan utjecaj na cijelu zajednicu, te izrazio zahvalnost rukovodstvu i nastavnom osoblju za postignute rezultate.
– Učenici i učenice ove Medrese, kao i njeno nastavno osoblje, donijeli su novu nadu, polet, svježinu, mladost i radost u lijepi grad Cazin, u cijelu našu Krajinu i Islamsku zajednicu, od mašrika do magriba. Čestitam i zahvaljujem nastavnom osoblju, odgajateljima i odgajateljicama, uposlenicima i posebno rukovodstvu Medrese, na čelu s uvaženim direktorom, na uloženom trudu i postignutim rezultatima. Ponosni smo na zapažena postignuća kolektiva Medrese na odgojno-obrazovnom planu, na zapaženoj ulozi Medrese u široj društvenoj zajednici, na planu izgradnje, dogradnje i uređenja vakufskog kompleksa radi osiguranja adekvatnog ambijenta i uslova za nesmetano odvijanje odgojno-obrazovnog procesa – poručio je zamjenik reisul-uleme prof. Ljevaković.
Govoreći o ulozi i značaju medresa u savremenom kontekstu, zamjenik reisul-uleme je istakao njihovu višestoljetnu tradiciju, ali i njihovu sposobnost da prate izazove današnjice. Posebno je naglasio važnost odgoja, korisnog znanja i prenošenja vrijednosti mladim generacijama.
Muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić, kao dugogodišnji član kolektiva nastavnika ove Medrese, istakao je važnost stalnog napretka u obrazovanju i odgoju mladih. Naglasio je da misija ove ustanove nadilazi puko prenošenje znanja te da se temelji na oblikovanju odgovornih i moralnih pojedinaca kroz cjeloživotni islamski odgoj.
– Povodom 32 godine od reaktiviranja Medrese, osvrćemo se s ponosom na postignuto, ali i s jasnom vizijom gledamo u budućnost. Ni u čemu ne smijemo stajati na istom mjestu, a posebno ne u odgoju i obrazovanju mladih generacija, gdje se svakodnevno očekuje rad na poboljšanju i unapređenju. U ovoj ustanovi nije cilj samo naučiti djecu činjenicama i osigurati da ispune kriterije srednjoškolskog obrazovanja već im omogućiti da postanu odgovorni, moralni i korisni članovi društva. A to se ne može postići bez islamskog odgoja, jer odgoj u islamu predstavlja kompletan životni put pojedinca. Također, danas obilježavamo i Dan vakifa naše Medrese. S pravom možemo reći da je ovaj dan i simbol krajiškog jedinstva i vjerske svijesti; jedinstva – jer smo svjedočili snazi zajedničkog napora kada je u ratnim, a potom i poslijeratnim vremenima, akcija vakifa omogućila prikupljanje sredstava za izgradnju zgrade naše Medrese; svijesti – jer je tada do izražaja došla kolektivna svijest naroda i povratak vjerskom identitetu, koji je postao temelj za očuvanje i razvoj naše domovine – poručio je muftija Kudić.
Direktor Medrese prof. Zuhdija Handanović zahvalio je svima koji su na bilo koji način pomogli rad ove ustanove te izrazio posebno poštovanje prema vakifima koji nesebično podržavaju njen rad. Izdvojio je posebno vakife iz Turske, kao i porodicu Muje Memića, Fikreta Makića i majku Mejru Dautović iz Prijedora, kojoj su tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu ubijena oba djeteta – sin i kćerka.
– Uvijek ističemo da na prostoru naše domovine Bosne i Hercegovine zajedno žive Medresa iz Cazina i reis Džemaludin-ef. Čaušević, koji je rođen tri godine nakon formiranja Medrese u Cazinu. U protekle 32 godine naša Medresa je iznjedrila preko 1.500 svršenika, koji su danas uspješni univerzitetski profesori, ugledni imami i muderrisi, direktori, poduzetnici, inžinjeri, pravnici i ljekari. Gotovo da nema niti jednog čestitog zanimanja kojim se naši bivši učenici ne bave. Do sada imamo 36 hafiza koji su prošli kroz našu Medresu i koji su vjerni čuvari Allahove knjige. Siguran sam da su sa sobom u život ponijeli vrijednosti koje smo im prenijeli: da vole i čuvaju svoju najveću vrijednost – din-i islam; da vole i grade svoju domovinu Bosnu i Hercegovinu; da vole i poštuju svoj narod te svoj vjerski i nacionalni identitet. Trenutno Medresu u Cazinu pohađa 250 učenika, raspoređenih u 12 odjeljenja. Danas je to moderna ustanova koja djeluje u izuzetno dobrim uvjetima, a koji su rezultat doprinosa i podrške naših vakifa. Sretni smo što je Medresa postala simbol Cazina, ali i cijele Bosanske krajine – rekao je direktor Handanović.
Riječi hvale, podrške i ponosa na Cazinsku medresu iznijeli su i ostali govornici, ističući da Medresa nije samo obična škola već posebna odgojno-obrazovna ustanova kojoj treba pružiti dodatnu podršku i ulaganja.
U sklopu svečanog programa, dodijeljena je i plaketa „Vakif godine“, koja je ove godine pripala školi “Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi”, vjerskoj školi iz Istanbula, koja trenutno obrazuje 720 učenica. Za potrebe opremanja medresanskog vrtića u Cazinu, učenici i nastavno osoblje ove škole iz Istanbula prikupili su 40.000 KM. Prigodan revijalni program su izveli članovi hora Medrese i poznati bh. interpretator duhovne pjesme Armin Muzaferija, dok su voditelji bili mladi profesori Medrese – Amila Žunić i hafiz Amar Grahović.