U srijedu, 14. augusta 2024. godine dekan Univerziteta u Sarajevu – Fakulteta islamskih nauka, posjetio je Fakultet islamskih nauka u Prištini i susreo se sa glavnim imamom Islamske zajednice Kosova Vedatom Sahitijem i dekanom Fakulteta Islamom Hasanijem.
Nakon obilaska zgrade Fakulteta dvojica dekana su razmijenili informacije i iskustva o organiziranju rada svojih fakulteta i razgovarali o mogućnostima međusobne saradnje između dva fakulteta i zaključili da postoje realne mogućnosti za jaču međufakultetsku saradnju na brojnim poljima a posebno u naučnoistraživačkim projektima i u nastavnom procesu.
Prije formiranja samostalnih država nastalih nakon raspada bivše Jugoslavije muslimani su bili organizirani u jedinstvenoj Islamskoj zajednici i upravo to iskustvo zajedničkog institucionalnog organiziranja islamskih poslova obavezuje na jaču saradnju, a rezultat tog zajedničkog iskustva se prepoznaje, između ostalog, i u vrlo bliskom ili tradicionalnom razumijevanju islama koje naučavamo i živimo na ovim prostorima. Upravo su to komparativne prednosti na kojima je moguće intenzivnije razvijati saradnju visokoškolskih institucija koje su nastale na prostorima bivše Jugoslavije nakon njenog raspada.
s lijeva: Islam Hasani, Vedat Sahiti i Mustafa Hasani
Nakon posjete Fakultetu islamskih nauka u Prištini dekana prof. dr. Hasanija je primio Vedat Sahiti, glavni imam Islamske zajednice Kosova, koji je dobro upućen u vjerske prilike muslimana u Bosni i Hercegovini budući da je u više navrata bio u Bosni i Hercegovini na međunarodnim konferencijama te redovno prati dešavanja u Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini.
Glavni imam Vedat Sahiti je istakao opredjeljenje Islamske zajednice Kosova u pružanju podrške jačanju međuinstitucionalne saradnje islamskih zajednica, te je ukazao da bi u tom smislu dva fakulteta mogli biti dobri primjeri na polju uspostavljanja ove saradnje. Vizni režim između dvije države značajno opterećuje komunikaciju i limitira mogućnosti saradnje ali je naglasio da je Islamska zajednica Kosova uvijek spremna pomoći u procesu dobijanja viza i da će sa svoje strane uraditi sve kako bi se taj proces olakšao ali da ova saradnja treba biti naš zajednički cilj i opredjeljenje.
Prilikom posjete Kosovu dekan prof. dr. Hasani je razgovarao i sa Redžepom Ljumom, zamjenikom glavnog sekretara Islamske zajednice Kosova, inače svršenikom FIN-a u Sarajevu, nekadašnjeg Islamskog teološkog fakulteta (ITF).
Dekan Hasani ga je upoznao s višegodišnjim radom na Dokumentaciono-istraživačkiom projektu o nastanku i razvoju Fakulteta islamskih nauka, njegovim profesorima i svršenicima te o planu da se organizuju posjete alumnistima na Kosovu i u Sjevernoj Makedoniji s ciljem snimanja intervjua sa njima za potrebe ovog naučno-istraživačkog projekta.
Svoje domaćine dekan prof. dr. Hasani je upoznao i s planom posjeta fakultetima islamskih nauka u Novom Pazaru, Prištini i Skoplju, a u sklopu tih posjeta su planirani susreti s alumnistima FIN-a (ITF-a) koji su svojim radom dali značajan doprinos razvoju islamskih zajednica u svojim domovinama.
Upravo su te historijske, duhovne, institucionalne i fakultetske veze ali i sučeljavanja sa istim ili sličnim izazovima naveli Upravu za obrazovanje Rijasete Islamske zajednice da u saradnji s Univerzitetom u Sarajevu – Fakultetom islamskih nauka, organizira konferenciju “Visoko islamsko obrazovanje na Balkanu: perspektive razvoja i saradnje” koja će se održati u Sarajevu 26. i 27. septembra ove godine. Očekuje se da konferenciji prisustvuje više od 50 profesora sa fakulteta i visokih obrazovnih institucija i instituta. Na ovoj konferenciji učešće će uzeti profesori s fakulteta islamskih nauka iz Prištine, Skoplja, Novog Pazara i instituta Albanije, Bugarske i ostalih balkanskih država te Turske.
(Preporod.info)