Select Page

 

Moje ime je Ajša Đuherić i trenutno sam na drugom semestru Erasmus razmjene na Eberhard Karls Univerzitetu u Tübingenu. Ova razmjena jedno je od najljepših životnih iskustava koje je značajno doprinijelo mom akademskom napretku i ličnom razvoju.

Studiranje u Tübingenu omogućilo mi je da proširim svoje horizonte, posebno u okviru mog područja interesovanja – razumijevanja složenosti islama u Evropi. Studijski boravak pružio mi je priliku da sagledam ove teme iz različitih perspektiva, te da razmjenjujem ideje i mišljenja s kolegama i profesorima iz cijelog svijeta.

Trenutno pišem master tezu na Fakultetu islamskih nauka Univerziteta u Sarajevu. Kao studentica na razmjeni, ovdje na Univerzitetu u Tübingenu nemam obavezne predmete koje moram slušati, što mi omogućava da biram predmete s različitih odsjeka prema mojim interesima.

Tokom ovoga semestra slušam predmete sa više odsjeka. Među njima se izdvajaju: maskulinističke i rodne studije, susreti muslimanskih i kršćanskih putopisaca, politika svetog i njemački jezik.

Prošlog semestra sam slušala predmet “Uvod u religije Indije”, tokom kojeg smo posjetili sikhistički hram u Tübingenu. Prisustvovali smo njihovoj molitvi, što je za mene bilo neobično, ali zanimljivo iskustvo. Nakon molitve, imali smo priliku probati indijsku hranu pripremljenu u kuhinji hrama. Posebno me oduševilo što sam ovaj predmet pohađala s ljudima različitih religijskih pozadina, što je otvorilo priliku za razmjenu percepcija i pogleda na vjeru.

Pored toga, prošli semester sam slušala i predmet “Sociologija religija”, gdje sam, zajedno s kolegama iz raznih dijelova svijeta sudjelovala u diskusijama o raznovrsnim temama. Bilo je zanimljivo vidjeti različite religijske obrasce o kojima smo često razgovarali i na našem fakultetu s profesorom Alibašićem. Sliku na kojoj možete vidjeti crteže simbola raznih religija napravili smo moje kolege i ja, na posljednjem času, a ona prikazuje kako ljudi iz Evrope, Azije i pojedinih afričkih zemalja vide religiju.

Poseban dojam na mene ostavila je studentska atmosfera u Tübingenu, koji je “pravi” studentski grad sa više od 20.000 studenata. Zbog toga su i grad i univerzitet ispunjeni posebnom energijom i dinamikom. Ako me pitate o njemačkim specijalitetima odmah ću odgovoriti DÖNER na “njemački” način.

Nijemci su me posebno pozitivno iznenadili. Lijepo su me “prihvatili” i uvijek su me uključivali u gotovo sve svoje aktivnosti. Također me iznenadila zainteresovanost studenata iz “nemuslimanskih” zemalja za islam. Često su me znali pozitivno iznenaditi svojim pitanjima i željom da bolje razumiju islam.

Međutim, ništa ne može zamijeniti osjećaj zajedništva koji sam osjetila među drugim muslimanskim studentima ovdje.

(Jedan savjet prije dolaska – prijavite se sa bliskim kolegom/kolegicom! Bit će vam još ljepše.)

Ono što najviše brine naše studente jeste strah da neće moći naći/slušati iste predmete kao na FIN-u, te zbog toga neće moći očistiti godinu na našem fakultetu. NEMOJTE DA VAS TO BRINE! U Tübingenu imamo priliku uzimati predmete ne samo iz teologije, nego i iz drugih srodnih odsjeka (historija religija, orijentalne studije, religijske studije…) tako da se silabusi uglavnom poklapaju na kraju. Naravno, uz to možemo uzimati i predmete s nekih drugih ako nas zanimaju.

I na kraju, za sve one koji vole da putuju, jedna od pogodnosti života u Njemačkoj je mogućnost korištenja Deutschland Bahnkart-e s kojom možemo besplatno putovati širom zemlje. Ovo je odlična prilika da se obiđe Njemačka uzduž i poprijeko.

Piše: Ajša Đuherić