Senat Univerziteta u Sarajevu usvojio je Samoevaluacijski izvještaj Univerziteta u Sarajevu – Fakulteta islamskih nauka za studijske programe prvog i drugog ciklusa studija Odlukom broj 01-3-40/25 na 6. redovnoj sjednici održanoj 26. marta 2025. Prethodno je izvještaj usvojen na 6. redovnoj sjednici Vijeća Fakulteta islamskih nauka održanoj 5. marta 2025.

 

Izvještaj je rezultat dvoipogodišnjeg kontinuiranog rada Tima za samoevaluaciju kojeg je Vijeće Fakulteta imenovalo u junu 2022. u sastavu:

 

  1. Prof. dr. Nedim Begović, voditelj Tima;
  2. Prof. dr. Mustafa Hasani (od jula 2024. prof. dr. Kenan Musić);
  3. Prof. dr. Ahmet Alibašić;
  4. Prof. dr. Aid Smajić;
  5. Prof. dr. Zehra Alispahić;
  6. Prof. dr. Amina Arnautović;
  7. Mr. Ahmed Čolić, viši asistent;
  8. Mr. Mirzeta Brkić, viši asistent;
  9. Firdevsa Jelovac, šef Studentske službe;
  10. predstavnik studenata II ciklusa i
  11. predstavnik studenata I ciklusa.

 

Usvajanje Samoevaluacijskog izvještaja predstavlja veoma važan momenat u radu Fakulteta islamskih nauka s obzirom da su ovim, po prvi put, ostvarene suštinske i formalnopravne pretpostavke za podnošenje zahtjeva nadležnim vlastima za provođenje postupka eksterne evaluacije studijskih programa u smislu ocjene njihove usklađenosti s (a) državnim standardima osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju koji su definirani aktima Agencije za razvoj visokog obrazovanja Bosne i Hercegovine i osiguranje kvaliteta i (b) Standardima i smjernicama za osiguranje kvalitete u Evropskom prostoru visokog obrazovanja (ESG). Univerzitet u Sarajevu je 17. aprila 2025. godine podnio zahtjev Ministarstvu za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo za akreditaciju studijskih programa u klasteru Fakulteta islamskih nauka.

 

Prethodno spomenute aktivnosti preduzete su u sklopu Petogodišnjeg plana akreditacije studijskih programa Univerziteta u Sarajevu prema kojem je Fakultet islamskih nauka svrstan u prvu grupu koju čini pet članica Univerziteta koje ulaze u proces akreditacije. Inače, Plan je obuhvatio ukupno 354 studijska programa Univerziteta koja su klasificirana u 49 klastera, čija akreditacija je planirana u periodu od nekoliko godina.

 

Samoevaluacijski izvještaj predstavlja ogledalo organizacijskih, timskih i individualnih aktivnosti koje su provedene na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu od uspostavljanja sistema unutrašnjeg osiguranja kvaliteta 2019. godine. Ovaj sistem, u širem smislu, čine svi zaposlenici Fakulteta, na čelu sa dekanom, a u organizacijskom smislu Odbor za osiguranje kvaliteta, prodekan za kvalitet i Ured za osiguranje kvaliteta. Sistem čini sastavni dio integriranog sistema upravljanja kvalitetom Univerziteta u Sarajevu.

 

Odbor za osiguranje kvaliteta, u aktualnom sastavu, čine: prof. dr. Nedim Begović, prodekan za kvalitet; prof. dr. Ahmet Alibašić, prodekan za nastavu; prof. dr. Dina Sijamhodžić-Nadarević, mr. Nura Hodžić i predstavnici studenata I i II ciklusa studija. Značajnu podršku uspostavljanju i razvoju sistema unutrašnjeg osiguranja kvaliteta pružili su prethodni dekan Fakulteta prof. dr. Zuhdija Hasanović i aktualni dekan prof. dr. Mustafa Hasani.

 

Izvještaj analizira stanje i preduzete mjere i aktivnosti za unapređenje kvaliteta na sljedećim poljima:

 

– integracija politike osiguranja kvaliteta u strateško upravljanje Fakultetom;

– kreiranje i usvajanje studijskih programa;

– upis i napredovanje studenata, te priznavanje inostranih visokoškolskih kvalifikacija;

– nastavni proces;

– ulaganje u ljudske, materijalne i finansijske resurse;

– naučnoistraživački rad na Fakultetu;

– upravljanje informacijama o studijskim programima;

– informiranje javnosti o radu Fakulteta i njegovim studijskim programima;

– kontinuirano praćenje, periodična evaluacija i revizija studijskih programa;

– međunarodna saradnja Fakulteta te mobilnost osoblja i studenata.

 

Ilustracije radi, analiza efekata redovne semestralne evaluacije nastave na Fakultetu pokazala je kontinuitet poboljšanja kvaliteta nastavnog procesa u periodu od akademske 2020/21. do 2023/24. Naime, kod gotovo svih indikatora kvaliteta (njih 16 od ukupno 17) uočena je tendencija poboljšanja ocjene, a prisustvo propusta u nastavi koji zahtijevaju primjenu korektivnih mjera značajno je umanjeno.

 

Također, vrijedi spomenuti da su nastavnici Fakulteta, u periodu koji je obuhvaćen samoevaluacijom, postigli zavidne rezultate na polju naučnoistraživačkog rada koji su vidljivi na međunarodnom nivou. Oni obuhvataju: (a) objavljivanje naučnih monografija, komentara i priloga u zbornicima radova prestižnih svjetskih i evropskih izdavača (Routledge, Oxford University Press, Georgetown University Press, Brill i dr.); (b) publiciranje naučnih članaka u međunarodnim časopisima indeksiranim u citatnim bazama podataka (Web of Science, Scopus); (c) uredništva izdanja i stručne recenzije za međunarodne časopise i izdavačke kuće. Također, nastavno osoblje Fakulteta uključeno je u vođenje i realizaciju značajnih međunarodnih naučnoistraživačkih/stručnih projekata u kojima se kao partner pojavljuje Univerzitet/Fakultet. Izvještaj omogućava uvid u postignute rezultate naučnoistraživačkog rada i njihovu recepciju na domaćem, regionalnom i međunarodnom planu.

 

Pored usvajanja Samoevaluacijskog izvještaja, ključna postignuća u sistemu osiguranja kvaliteta Fakulteta, prema Izvještaju o radu Fakulteta za 2024. godinu, bila su:

 

  1. Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo donijelo je 24. jula 2024. Rješenje o institucionalnoj akreditaciji visokoškolske ustanove Univerziteta u Sarajevu na period od pet godina kojim je obuhvaćen Fakultet islamskih nauka kao članica Univerziteta;

 

  1. Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS donijelo je Rješenje o privremenoj akreditaciji Fakulteta islamskih nauka za period od 15. avgusta 2007. do 15. avgusta 2011. i Rješenje o akreditaciji Fakulteta za period od 16. avgusta 2011. do 18. septembra 2014. U ovom slučaju radi se o formalnoj akreditaciji, u skladu s Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju Bosne i Hercegovine, koja je značajna radi priznavanja diploma svršenika Fakulteta u inozmstvu, a koje su stečene u naznačenom periodu;

 

  1. Shodno rezultatima ankete Službe za osiguranje kvaliteta Rektorata Univerziteta u Sarajevu sa akademskim osobljem članica Univerziteta u akademskoj 2022/23. Fakultet islamskih nauka je bio druga po redu članica Univerziteta po zadovoljstvu njegovog akademskog osoblja različitim aspektima rada ove ustanove;

 

  1. Članovi Odbora za osiguranje kvaliteta Fakulteta pružili su stručnu podršku prilikom izrade standarda zanimanja u Islamskoj zajednici i standarda kvalifikacija visokoškolskih ustanova Islamske zajednice koje je Rijaset usvojio u formi nacrta na 30 redovnoj sjednici 8. novembra 2024., te uzeli aktivno učešće u pokrenutom procesu reforme visokog obrazovanja, doprinoseći postizanju sinergije između rezultata unutrašnjeg osiguranja kvaliteta i restrukturiranja studijskih programa;

 

  1. Izvršena je revizija pet studijskih programa Fakulteta na prvom i drugom ciklusu studija u svrhu pripreme za akreditaciju, koja se fokusirala na usklađenost ishoda učenja, metoda podučavanja i ocjenjivanja, uključujući i izradu matrice ishoda učenja.

 

Samoevaluacijski izvještaj Univerziteta u Sarajevu – Fakulteta islamskih nauka može se preuzeti na sljedećem linku: Postupak akreditacije studijskih programa Fakulteta islamskih nauka.