Select Page

 

U toku akademske 2022/2023. godine, svršenik Fakulteta islamskih nauka, Eldar Jahić, ima priliku pohađati jednogodišnji program usavršavanja arapskog jezika u Kataru. Ovaj program se realizira u Centru za podučavanje arapskog jezika na Univerzitetu Katar koji već dugi niz godina obezbjeđuje stipendije za studente Fakulteta islamskih nauka, koji su pokazali interesovanje za arapski jezik tokom svoga studija. Stipendija uključuje troškove pohađanja programa, boravka, povratnu avionsku kartu i mjesečni džeparac.

U nastavku možete pročitati iskustvo Eldara Jahića o dolasku u Katar i početku nastave:

„U Dohu sam stigao u utorak, 16. augusta. Po samom dolasku smjestio sam se u studentski hostel Univerziteta Katar koji će biti moj dom do završetka programa usavršavanja arapskog jezika u Centru za podučavanje arapskog jezika u okviru Univerziteta Katar. Uposlenici koji su zaduženi za rad s internacionalnim studentima odmah su započeli neophodnu proceduru kako bi studenti mogli dobiti boravišne dozvole. Prije početka nastave u Centru radili smo test u cilju određivanja nivoa arapskog jezika. Nastava za studente ovog programa je počela 28. augusta, održava se tokom pet radnih dana u sedmici i organizirana je s ciljem podjednakog razvijanja glavnih jezičkih kompetencija (slušanje, čitanje, pisanje i govor). Također, pohađamo i predmet pod nazivom „Arapski mediji“ koji ima za cilj osposobiti studente da razumiju širok spektar medijskih tema poput politike, ekonomije, sociologije, nauke, sporta, kulture i obrazovanja i na taj način izgrade bogatije jezičko iskustvo. Profesori od nas zahtijevaju redovno prisustvo kao i izvršavanje obaveza poput zadaća, prezentacija i priprema za testove tokom cijelog programa.“

 

 

„Učesnici programa dolaze iz različitih zemalja svijeta, što je prilika za upoznavanje različitih naroda, kultura i običaja, te prilika za predstavljanje naše zemlje. Što se tiče studenata iz Bosne i Hercegovine, u toku ove akademske godine ovaj program pohađa i Azra Zukić, studentica Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Odsjek za orijentalnu filologiju. Smatram da je ovo izuzetna prilika za sve one koji vole arapski jezik da kroz raznolike metode kojima profesori s bogatim iskustvom i znanjem nude studentima vrijedna znanja, razviju i usavrše svoje jezičke kompetencije. Zahvaljujem se Katarskom Univerzitetu na obezbijeđenoj stipendiji, Fakultetu islamskih nauka, Katedri za filologiju Kur'ana, posebno prof. dr. Amiri Trnki-Uzunović koja je bila moja profesorica na Fakultetu islamskih nauka, te prodekanu za međunarodnu saradnju, prof. dr. hfz. Aidu Smajiću.“