IMG 14071
Na Univerzitetu u Sarajevu – Fakultetu islamskih nauka, u okviru Centra za Kur’an i Sunnet, protekle sedmice održana je četverodnevna intenzivna radionica posvećena čitanju i tumačenju dvaju temeljnih djela islamskih nauka: Mukaddima Ibn Halduna i Mizan al-ʿAmel imama al-Gazalija na arapskom jeziku. Radionice su predvodili prof. dr. Recep Šenturk, dekan Fakulteta za islamske studije na Hamad bin Khalifa Univerzitetu u Kataru, i prof. dr. Muataz al-Khatib, vanredni profesor islamske metodologije i etike na istom univerzitetu.

Program je trajao četiri dana, a svaki susret bio je organiziran kroz dva sata fokusiranog i zahtjevnog rada, usmjerenog na dublje razumijevanje metodoloških, filozofskih i društvenih dimenzija ovih klasičnih tekstova. Poseban akcenat stavljen je na pažljivo čitanje izvornog teksta, zajedničku analizu i otvorenu akademsku raspravu.

Na kraju programa polaznicima su uručeni certifikati o učešću, a zajednički je postignut dogovor da se ovakav vid intenzivnog čitanja klasičnih islamskih djela nastavi i ubuduće, kao godišnja akademska praksa između Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu i Fakulteta za islamske studije Hamad bin Khalifa Univerziteta u Kataru, pri čemu će se svake godine obrađivati druga djela iz bogate islamske tradicije.

Piše: mr. Hilmi Sherbi